Устка – польське містечко, що входить в Поморське воєводство, довгий час належав в якості річкового порту місту Слупску. В ті часи Слупск мав власний морський порт, що активно торгував з портовими містами Німеччини, Данії, Швеції. А згадана уперше в 1337 році Устка, що облямувала будинками моряків, торговців і рибалк берега річки Слупя, незважаючи на допоміжний свій статус, була великою вітрильною гаванню. Що не завадило Устке п’ять з половиною віків повністю залежати від Слупска.

Цікавий оригінальний “матеріал”, використаний меткими будівельниками при зведенні хвилерізів і причалів. Безперервне укрупнення портових споруд, викликане розширенням акваторії старовинного порту, зажадало величезної кількості кам’яних брил, відсутніх поблизу. Заміну знайшли ст. дерев’яних скринях, щільно наповнених кам’яним баластом.

Ці і інші конструктивні знахідки дозволили швидко оббудувати портові набережні будівлями зерносховищ і великих складів. Деякі з них, історичні катаклізми віків, що змінилися, що дивом пережили, нагадують про значення Устки – старовинного балтійського торгового порту – понині. Віхою в його безперервному розвитку стала восьмигранна вежа маяка, що посилила навігаційне забезпечення порту.

Іншим свідоцтвом значення Устки стало будівництво тут в 1867 році найбільшої рятувальної станції Балтики. Мальтійський хрест, що залишився від неї, – герб морських рятувальників – понині прикрашає її головну будівлю, оживляючу своєю червоною цегляною кладкою східну набережну порту. Про вантажообіг Устки документи говорять наступне: тільки спирту в 1887 році вивезли через порт більше 5 000 000 літрів.

Кардинальну модернізацію усткинского торгового порту здійснили в 1899 – 1903 році, зробивши його найбільшим перед Першою світовою війною об’єктом такого роду між Гданьськом і Щеціном. Почата навесні 1938 року грандіозна реконструкція, що мала на меті забезпечити прийом океанських лайнерів, заздалегідь захистивши дві заплановані гавані 1600-метровим хвилерізом, перервав вогняний вал Другий світовий.

Притягають туристів в Устку не лише мальовничий рибальський порт, ландшафти приморського парку, просочений старовиною історичний центр і гідний захоплення піщаний пляж. Представляє інтерес замок Поморських князів, розташований поблизу. Але головна пам’ятка Устки – унікальна фауна і мальовничі дюни Cлoвинcкого національного парку.

Разом з морським кліматом, природними цілющими ресурсами Устки є лікувальні грязі і мінеральні води. Останні підрозділяються на бромисті, борні, хлоридно-карбонатные натрієві, йодні, хлоридные натрієві. Це природне багатство виліковує нервові захворювання, ревматизм, проблеми шлунково-кишкового тракту, обміну речовин, серцево-судинної системи, щитовидної залози, дихальних шляхів, опорно-рухового апарату.