Коли ви приїжджаєте до Польщі на роботу, то найперше, що  повинні отримати від роботодавця – це oświadczenia (дозвіл на роботу) про прийняття на роботу і umowę o pracy (трудовий договір), або umowę zlecenia (цивільно-правовий договір).

Найкраще для роботи отримати трудовий договір, бо він гарантує вам усі соціальні та медичні виплати. Трудовий договір може бути як тимчасовий, так і довготривалий. Тимчасовий укладається на певний період (від кількох днів до кількох місяців). Довготривалий – від кількох місяців до кількадесят років (про основні положення трудових договорів можна прочитати тут).

Цивільно-правові договори (umowy zlecenia) – це так звані контракти, які необов’язково повинні бути укладені в письмовому вигляді і які передбачають неповний соціальний і медичний захист працівника. А саме, umowy zlecenia не гарантують вам:

 

  1. Грошової щомісячної виплати у розмірі мінімальної заробітної плати ( у 2018 році – це 2100 злотих).
  2. Право на відпочинок (вихідні дні, відпустки і т.д.).
  3. Надбавки за роботу в понаднормовий час (більше, ніж 8 робочих годин).
  4. Інші соціальні права, в тому числі права, пов’язані з батьківством тощо.
  5. Медичне страхування.

А також umowa zlecenia не в усіх випадках передбачає і не гарантує вам такі види страхування на роботі як:

  • пенсійне;
  • з тимчасової втрати працездатності;
  • від нещасного випадку.

І не підлягає страхуванню, або як добровільне страхування за домовленістю з роботодавцем такий вид страхування як “на випадок хвороби”, який включає страхування материнства. Отож, будьте пильними перш ніж укладаєте договір з польськими роботодавцями і добре читайте договір, який підписуєте.