Олена Смолкіна: Я давно мріяла вчитися в Європі. Але, довгий час, це так і залишалося мрією, оскільки, з того, що я знала на момент навчання в школі – це дорого, це далеко, це невідомо і страшно. У той час я не розглядала конкретно Польщу, як варіант. Я хотіла поїхати далі в Європу. Але ціни на університети в таких країнах, як: Бельгія, Франція, Великобританія – тримали мене на місці. 

Про польську освіту я задумалася за порадою друга, який також зібрався сюди вступати. Здавалося б, Польща – це ж так близько, невже місцева система освіти суттєво відрізняється від нашої? Після ознайомчої екскурсії по польських вузах  прийняла остаточне рішення. Я побачила університети, поспілкувалася зі студентами і зрозуміла, що тут дійсно надають європейську освіту: якісну, але при цьому доступну за вартістю в порівнянні з іншими країнами Європи. Крім того, я завжди можу скористатися програмою міжнародного обміну студентами та провести семестр в тій же Бельгії або Великобританії. 

Як ти оцінюєш своє рішення зараз – варто було їхати? 

– За два роки свого студентського життя я жодного разу не пошкодувала про прийняте рішення. Я дуже люблю Польщу, тут дуже вільно живеться. Люди навколо товариські, завжди готові допомогти. Я швидко знайшла місцевих друзів, які допомагають мені буквально у всьому – від перевірки залікових робіт на граматичні помилки до квартирного питання. 

Кажуть, рівень польських університетів дуже високий. Це правда, що польські викладачі такі вимогливі? 

– Правда. Перший час було складно. Потім звикла і почала відповідати освітнім вимогам. Але, якщо навіть і не вдалося  скласти іспит – це не проблема. Є перездачі, є викладачі, відкриті до запитань студентів і є індивідуальний підхід, який гарантують всі польські університети.
Яким би складним не було тут навчання, воно дуже захоплююче. Викладачі – майстри своєї справи, які знають як подати  матеріал максимально цікаво. Тут не вчать зайвому, не читають лекції з книг.
 

На якій спеціальності вчишся? 

– Журналістика та засоби масової інформації. 

Звідки виникла ідея навчання саме за цим напрямком? 

– Я ризикнула вступити на спеціальність, якою захоплююся з самого дитинства. І не шкодую. Я отримую масу задоволення в процесі навчання:-) 

Розкажи, як живеться в Польщі з точки зору українки. 

– Переїжджаючи сюди, я наслухалася різних хибних стереотипів про поляків. Мені говорили, що вони будуть ворожі по відношенню до мене, що я буду сама по собі і буде складно влитися в компанію поляків. Це виявилося брехнею. Мене прийняли, я відчуваю підтримку не тільки від друзів і знайомих, а й від місцевого уряду, працівників університету і навіть випадкових людей. Польща – це країна, де якщо ти виявляєш, що забув гаманець з проїзним вдома, незнайомий пасажир купить тобі квиток за свої гроші і побажає приємного дня. Це, до речі, приклад з мого життя. 

Плануєш перебувати тут тільки на час навчання або хочеш залишитися надовше? 

– Планую залишитися. Складно відмовитися від можливостей і перспектив, які я отримую в цій країні.