Кожен п’ятий українець, котрий виїжджає до Польщі на заробітки, працює в полі на сезонних роботах – йдеться як про традиційний збір врожаю під відкритим небом, так і в тепличному господарстві. Працівники потрібні цілий рік.

Літо – це не час для відпочинку, саме так вважає польський бізнес, тому фермери активно запрошують робітників з України на заробітки. Статистика Міністерства сім’ї, праці і соціальної політики Польщі стверджує, що мільйон українців вже працює на території Польщі, а неофіційні дані показують, що їх там близько двох мільйонів.

Чому так відбувається? У період збирання врожаю сільськогосподарська галузь потребує додаткових рук. І зараз найпоширеніші вакансії для українців в аграрній галузі. Однак ажіотаж спостерігається і в готельно-ресторанному бізнесі, наприклад, в сфері туризму. Потік туристів до Польщі останнім часом зріс і співробітників, які потрібні для обслуговування приїжджих, вже не вистачає.

Але все-таки 75% виїжджаючих займаються фізичною працею, який не вимагає особливої ​​кваліфікації.

Найчастіше вони працюють на приватних фермах (38%), в будівельній сфері (24%) та інших аграрних сегментах (13%). Кожен п’ятий заробітчанин працює в полі. У Польщі дуже розвинене вирощування овочів, зелені, бобів в теплицях і працівників туди набирають круглий рік.

Польські роботодавці, як правило, надають житло, іноді і харчування. Зазвичай “гарячий” сезон випадає на весну і літо, хоча деякі позиції закриваються і восени.

Раніше робочих віз до Польщі було тільки дві: D05 і D06. Вони давали можливість влаштуватися працювати на півроку і рік незалежно від того, який вид діяльності передбачався.

З січня 2018 року польські чиновники ввели в трудове законодавство таке поняття, як “сезонні роботи” і створили новий вид візи D05а, яка дає можливість працювати протягом 9 місяців.

Для поляків процедура оформлення на роботу іноземців досить проста – роботодавець подає заяву до місцевого управління праці, оплачує 30 злотих за оформлення документів і забирає дозвіл на запрошення співробітника. Існують деякі обмеження для кандидатів на візу D05а – працівник закріплюється за конкретним роботодавцем або виробництвом, що не дає йому можливості легально змінити місце роботи до закінчення візи.

Мінус такого договору ще й в тому, що роботодавець має право не враховувати розмір мінімальної зарплати або погодинної ставки, затверджених законодавством, а встановлює розмір оплати праці сам.  Тому, щоб не опинитися заручником обставин, українцям варто ретельно вивчити трудовий договір і розібратися, що саме їм пропонують.

Існує декілька видів документів, які регулюють трудові відносини з польськими роботодавцями: трудовий договір, угода доручення і договір підряду. У них зазначено обсяг відпрацьованих годин, оплата за переробку, описуються причини можливого звільнення, мінімальна заробітна плата та соціальний захист. Документи повинні бути зрозумілі робітникові й складаються на 2 мовами: польською та тією, якою гволодіє працівник.

Розмір мінімальної зарплати в Польщі сьогодні – 2 100 злотих на місяць або близько 15 тис. гривень (до вирахування податків). Мінімальна погодинна оплата вдень ​​- 13,7 злотих (до вирахування податків). Вночі можна заробити трохи більше – 16,4 злотих або 115 грн за годину, знову ж до сплати податків.


В цьому році в Польщі за сезонні роботи платять навіть більше – 11-12 злотих / год чистими на руки (після оплати податків). Важливо також відзначити, що на відміну від роботи на заводах, фермери майже завжди забезпечують безкоштовним житлом і дуже часто безкоштовним обідом. Так що працювати на сезонних вакансіях дещо вигідніше.