Порівняно з 2015 роком, в 2016 кількість людей, які в той чи інший спосіб  були  обдурені при працевлаштуванні в Польщі, виросла в рази. Рахунок обдурених “заробітчан” вже йде на тисячі або навіть десятки тисяч, і тенденція продовжує чітко простежуватися в 2017 році.

Різке зростання випадків шахрайства в першу чергу пов’язане з появою величезної кількості “дешевих посередників”, які пропонують послуги з працевлаштування в Польщі за дуже низькою ціною. Людей, звичайно ж, приваблює вартість послуг, і вони звертаються до неперевірених посередників.

На початковому етапі це може обернутись відмовою у видачі робочої візи, адже частенько “дешеві” запрошення на роботу видаються “сумнівними”(на думку консульства) підприємствами. Крім того, під час перетину польського кордону запрошення працівника також може бути перевірене співробітниками прикордонної  служби Республіки Польща, і якщо на тому кінці дроту не піднімуть трубку, не підтвердять, що чекають працівника, або якщо запрошення викличе інші обгрунтовані підозри, людину можуть просто не пропустити через кордон.

Вже стала “класикою” ситуація, коли фактичні умови роботи в Польщі істотно відрізняються від тих, які були обіцяні посередниками, і відмінність, звичайно ж, не в кращу для працівника сторону.

Випадок з нашої практики, березень 2017 року. У наше агентство звернулася дівчина, чия сестра нещодавно виїхала на роботу в Польщу. Її сестрі обіцяли зарплату 15 зл./годину і безкоштовне житло, а реально платили тільки 8 зл./годину, що нижче мінімальної заробітної плати, і окрім того  утримували 500 злотих в місяць (четверту частину заробітку) в якості плати за житло. І це не найстрашніший випадок шахрайства.

Поширені випадки, коли по приїзду в Польщу для людини просто немає роботи. Виявляється, що працедавця не існує або, що пропозиція про роботу вже не актуальна, а людині пропонують почекати місяць, поки для нього не звільниться місце.

Багато працедавців використовують працю працівників з України на умовах, що межують  з порушенням закону. Ця тема підіймалася в польському виданні Dziennik Gazeta Prawna під заголовком “Трудові табори для українців”.

“Працевлаштування іноземних робітників в Польщі, більшість з яких українці, все більше нагадує принципи, скопійовані безпосередньо з панських маєтків”, – вказується в статті.

Працедавці прагнуть укладати з працівниками цивільно-правові, а не трудові угоди, і прописують в них жахливі умови роботи. Видання відмічає, що зарплата таких працівників частенько нижче закріпленої на рівні закону мінімалки  в Польщі і працедавець може дозволити собі штрафувати працівників без пояснення причин. При цьому штрафи можуть в десятки разів перевищувати зарплату. Наприклад, працівник може звільнитися, тільки повідомивши працедавця не менше, ніж за три місяці до дати звільнення.

Якщо ж працівник зробить це раніше, то за кожен невідпрацьований день він повинен буде заплатити 1 тис. злотих штрафу – близько 6,7 тис. грн

“А фірма, яка його працевлаштовує, може звільнити такого працівника у будь-який момент без пояснення причин звільнення. Немало також інших прикладів незбалансованих стосунків між працедавцями і українськими робітниками, яких можна назвати тільки одним словом, – експлуатація”, – говориться в публікації.

В цей же час протидіяти такій поведінці досить важко, адже дії працедавців залишаються законними. За словами віце-міністра праці Станіслава Шведа, такі договори знаходяться на межі права.

Ну, і на закінчення хочеться відмітити наступне. За 2-3 тисячі гривень (а саме стільки коштують послуги ненадійних посередників) просто неможливо забезпечити належну якість послуг в цій сфері, не кажучи вже про те, щоб гарантувати надійність і забезпечити безпеку для працівника за кордоном.

Якщо “дешевий посередник” просто не пропаде з грошима, у кращому разі половину отриманої від кандидата суми він віддасть за липове запрошення на роботу, а частина грошей піде на витрати. Перевірити польського працедавця, отримане запрошення на роботу, перевірити на місці вакансію, умови праці і так далі за рахунок суми, що залишилася, просто неможливо, адже, до того ж, якусь маржу ваш “повірений” захоче залишити собі.

Матеріал підготовлений менеджерами Агентства Колібрі – легальна робота в Польщі. Агентство Колібрі гарантує клієнтам надійність і безпеку :

– Ми перевіряємо кожну вакансію безпосередньо в Польщі, на місці;

– Перевіряємо працедавця і історію компанії, а також відгуки працівників(по можливості);

– Обіцяні нами умови праці завжди відповідають реальним;

– По більшості вакансій ми гарантуємо виплату заробітної плати навіть у тому випадку, якщо ваш фактичний працедавець відмовиться платити;

– Ми супроводжуємо вас впродовж усього терміну роботи в Польщі, при необхідності – надаємо юридичну і іншу допомогу;

– Договір, який ми підписуємо з клієнтами, гарантує усі наші зобов’язання, включаючи повернення грошей у разі, якщо не зможемо допомогти.

Агентство Колібрі

https://colibri-agency.com.ua

office@colibri-agency.com.ua

38(?097) 202-94-22

38(050) 464-94-22

38(057) 728-08-22