Не хочете переплачувати посереднику? Тоді можна спробувати пригнати  автомобіль своїми силами. Головне  знати, на чому не спіткнутися. В цій публікації ми поділимося  досвідом вибору автомобіля, розповімо про особливості пересування по країні.

Передусім майбутній покупець автомобіля з Європи повинен подбати про отримання  шенгенської візи. Якщо у вас вона є, вважайте, що пощастило, адже у витрати не доведеться записувати ще кругленьку суму. Можна також почекати безвізу, який обіцяють незабаром. Якщо є родичі, що мешкають на території тієї ж Польщі, тоді можна отримати національну візу. Але треба надати запрошення, яке робиться не за 3 дні.

 

У будь-якому випадку за відсутності такого проїзного документу до часу на самостійний пригін сміливо додайте як мінімум місяць, якщо, звичайно, не вирішите скористатися послугами фірм, готових за окрему платню прискорити процес отримання візи. Таких варіантів багато, а схема одна: спочатку гроші – потім, через декілька днів, паспорт з візою.

 

Правило №1. Будьте уважні при виборі автомобіля в Інтернеті – на сайтах allegro.pl і otomoto.pl багато шахраїв. НІ В ЯКОМУ ВИПАДКУ НЕ ВІДПРАВЛЯЙТЕ ГРОШІ В ЯКОСТІ ЗАПОРУКИ. Не орієнтуйтеся на мінімальні ціни. Продавцям краще дзвонити або відправляти СМС у Вайбері – тільки так можна упевнитися в їх реальному існуванні. Торгуватися можна заочно, забронювати автомобіль, що сподобався по телефону можливо, але не завжди, оскільки людський чинник занадто сильний.

 

Адекватний продавець на це піде без обмовок, буде готовий вас зустріти на вокзалі або в’їзді до міста, допоможе з оформленням документів. Для переговорів цілком достатньо знання десятка  польських слів, які відкладуться  у вас в пам’яті після декількох днів моніторингу польських сайтів. Хоча, й без цілковитого не знання польської мови нічого критичного і страшного нема. Наші мови дуже схожі, тому поляк українця і українець поляка легко зрозуміють. Що цікаво, це не відноситься до повністю російськомовних людей: для них що польська, що українська – темний ліс.

 

Правило №2. Пересуватися по Польщі дешевше і зручніше на автобусах і потягах. Добиратися до місця огляду на перший погляд зручніше  на автомобілі, адже маєш більшу мобільність, не прив’язаний до розкладу і так далі. Але треба пам’ятати, що, по-перше, паливо в Польщі в 2 рази дорожче, ніж у Білорусі, а по-друге, швидкість проїзду деяких трас і доріг далека від 100 км/год. Приміром, можна надовго застрягти, рухаючись по об’їзній дорозі у Варшаві: виключення – ніч і вихідні дні.

 

З усіх обласних центрів Західної України та з Києва  щодня курсують маршрутки і автобуси до Варшави, звідки можна прокладати свій подальший маршрут, розглядаючи варіанти автомобілів. Але, якщо пошуки затягнуться, доведеться платити за ночівлю, а в особистому автомобілі можна спати. Тому кожному своє, але мені здалося зручніше пересуватися на громадському транспорті.

 

Однозначно можна радити автобусний “лоукост” www.polskibus.com: скласти маршрут простіше простого, купити квиток можна через Інтернет з оплатою банківською карткою. Будьте уважні з місцем посадки і висадки – це не завжди автовокзали, а можуть бути просто великі парковки біля гіпермаркетів, кінотеатрів і так далі. Але якщо має відбутися багато пересадок, можна пробувати відшукати прямий, квитки можна купити і заздалегідь в Інтернеті, і перед самою поїздкою в касі.

 

Розклад руху потягів дивимося на www.pkp.pl, де є і російськомовна версія.

 

Правило №3. Прибувши на місце, не поспішаєте з купівлею – ретельний огляд автомобіля обов’язковий. Переконався в цьому на своєму гіркому досвіді, коли з необережності купив машину, побиту градом. Тому не пожалійте $10-15 на діагностику на СТО, не оглядайте кузов увечері або в дощ, не піддайтеся на натиск продавця: якщо він відчує, що у вас є ще варіанти, торгуватися буде простіший. Не вірте записам в сервісній книжці, якщо немає можливості тут же під’їхати на дилерську станцію і перевірити її достовірність.

 

Також не завадить перевірка автомобіля на предмет викрадення. За словами одного з наших колег, ця послуга здійснюється у будь-якому поліцейському відділку, хоч і за гроші. З іншого боку, будете упевнені, що на кордоні у вас не заберуть автомобіль, якщо він раптом опинився в розшуку. Хоча, зазвичай, вистачає самого натяку на таку перевірку, щоб продавець себе розкрив і відмовився від поїздки в поліцію.

 

Правило №4. Набір документів повинен в обов’язковому порядку включати договір купівлі-продажу(umowa sprzedazy samochodu), страховку(ubezpieczenie), техпаспорт. Якщо автомобіль був зареєстрований на території Польщі, тоді можливе оформлення польського “транзиту” : ціна питання – близько 120 злотих, або $40. Де це зробити, знатиме продавець. Якщо ж автомобіль знаходиться в Польщі на транзитних “номерах” іншої європейської країни, на виїзді з Польщі доведеться заплатити штраф від 200 до 500 злотих, як це сталося зі мною в другій частині операції “Пригін”.

 

До речі, пересування по дорогах також загрожує штрафом у разі зупинки поліцією. Якщо продавець заявив про можливість повернення ПДВ, то напевно зажадає запоруку(близько 500 євро) в якості гарантії того, що ви вивезете автомобіль за кордон Євросоюзу. Забрати свою запоруку і сам ПДВ вийде лише при подальшому відвідуванні продавця, що не завжди зручно. Можна домовитися про банківський переказ, але я ще не чув подібних історій у випадку з Польщею.

 

Правило №5. Поляки вважають за краще розраховуватися в злотих, іноді приймають євро, долари беруть дуже рідко. Тому ніяких обмінних операцій до того, як на 100 % будете упевнені в майбутній купівлі. Упізнати актуальний курс в обмінниках(по-польськи kantor) можна на сайті zlata.ws або безпосередньо на місці. За велику суму дають хороший курс, тому не “ведіться” на пропозицію продавця порахувати по його курсу: різниця в три гроші на $10.000 виливається в $100 !