З 2003 року громадяни країн колишнього СРСР, які  межують з Польщею отримали можливість скористатися спрощеною схемою отримання права на працевлаштування в цій країні. У зв’язку з недостатньою кількістю тих, що бажали працювати в Польщі  з Росії, України і Білорусії, до списку були додані Грузія і Вірменія. У цій статті ми розповімо як виглядає пошук роботи в Польщі.

Для легального працевлаштування необхідно отримати робочу візу – візу типу “D”.

Щоб отримати її, необхідно в Консульство РП, яке обслуговує регіон претендента або до візового центру  подати пакет документів, в який, між іншими, входить запрошення від польського працедавця, оформлене в польському Центрі зайнятості.

Перевірені способи пошуку тимчасової/сезонної роботи – з подальшою можливістю продовжити контракт :

1. Польські працедавці користуються можливість пошуку працівників через світову мережу. Оголошення про роботу на  сільськогосподарських угіддях (збір малини, смородини, полуниці, яблук, персиків та ін.) найчастіше розміщені на польських тематичних інтернет-порталах.

Також можна скористатися способом пошуку вакансій шляхом запитів через Google польських фраз:

“praca dla cudzoziemca” – робота для іноземця;

“zatrudnie cudzoziemca” – прийняття на роботу іноземця;

“poszukuj? do sprz?tania” – шукаю для прибирання;

“zatrudnie opiekunk? do dziecka” – прийму на роботу няню для дитини;

“zatrudnie opiekunk? do starszej Pani/Pana” – прийму на роботу опікуна для літньої жінки/чоловіка;

“zatrudnie budowla?c?w” – прийму на роботу будівельників;

“dam prace spawaczom” – дам роботу зварювальникам;

“zatrudnie kierowc?w” – прийму на роботу водіїв.

У оголошеннях реальних працедавців завжди подані контактні дані: e – mail і телефони. У відповідь на запит претендента майбутній працедавець висилає, потрібні для подання в Консульство, документи.

2. Можна звернутися по допомогою до фірми-посередника в країні свого громадянства. Працевлаштування громадян за кордоном – ліцензований вид діяльності. Тому щоб уникнути неприємностей і витрати часу – потрібно перевірити не лише, чи є ліцензія у цієї фірми, але і попросити показати Зовнішньоекономічний Договір/Контракт. Особливу увагу слід звернути на дату підписання цього документу і термін дії Ліцензії.

Потрібно пам’ятати, що правильна підготовка до кожного почину спростить шлях до мети. Тому ніяковість тут недоречна: якщо фірма надає якісні послуги – її працівники будуть готові не лише виконати це прохання, але і надати можливість контакту з клієнтами, які вже скористалися пропозицією працевлаштування в Польщі і залишилися задоволені рівнем послуг.

3. Звернутися до польській Agencji pracy tymczasowej (Агентство з тимчасового працевлаштування). Процедура перевірки польської фірми простіша – поляки завжди з готовністю висилають на запит майбутнього клієнта/працівника і свої установчі документи, і ліцензії. Крім того, в Польщі інформація про реєстрацію/роботу фірм – максимально публічна. Можна запросити не лише прізвища і імена директорів і працівників фірми, але і її засновників.

На польському сайті http://www.kto – kogo.pl/ є можливість перевірити стан фірми : чи не знаходиться вона в стані банкрутства, які фірми ще з нею пов’язані і так далі. Для цього потрібно внести у верхньому полі ім’я і прізвище одного із співзасновників.

У Польщі контролюючі органи пильно  стежать за роботою Po?rednictwa pracy (Посередництво в працевлаштуванні) і Agencji pracy tymczasowej (Агентства тимчасового працевлаштування). Тому, хоч процедура отримання необхідних документів може трохи затягнутися(20-40 днів), але цей спосіб знайти роботу в РП – найбезпечніший для претендента. Послуги польських фірм завжди безкоштовні. Тут за пошук працівника платить посередникові кінцевий працедавець або ж (у разі, якщо фірма приймає на роботу до себе) працівник приносить прибуток фірмі впродовж усього періоду праці