Так називається регіон, що лежить на заході Польщі і межує з Опольским, Нижньосілезьким, Любузьким, Західно-Поморським, Поморським, Куявсько-Поморським та Лодзинским воєводствами. Великопольске воєводство в його сучасних межах з’явилося в 1999 році, воно розкинулося на площі майже 30 тисяч квадратних кілометрів, що складає 9,5 відсотків загальної площі країни. Мешкає тут більше 3,4 мільйонів людей, при цьому велика частина з них – міське населення. Найбільше і головне місто воєводства – Познань.

Великопольське воєводство займає серед польських воєводств друге місце (після Мазовецького) за територією і третє місце за кількістю населення. Проте не ззначні розміри регіону відбилися в його назві. Велика Польща – ця ті землі, де зароджувалася польська державність, формувалася нація. Тут, уздовж річки Варти, в давнину жили поляни, що дали назву державі. Так що не  просто красива метафора – порівняння Великопольщі з колискою країни.

Саме історична значущість цього регіону і відбилася в його назві. Проте територіально нинішнє воєводство не вкладається в межі історичної Великопольщі.

На землях Великопольского воєводства розташовані 109 міст, чотири з них – на правах повітів – Познань, Каліш, Конин, Лешно. Хоча величина  урбанізації регіону досить висока, більше чверті його земель займають ліси, тут налічується близько 800 великих і малих озер. Поверхню, що становить близько 800 тисяч гектарів, займають ліси. А це – чверть території усього регіону. Майже 10 відсотків земель Великої Польщі знаходиться під охороною держави. Це і два національні парки і 96 заповідників і 12 ландшафтних парків з унікальними пам’ятками природи. На території Великопольского воєводства є поклади бурого вугілля, газу, нафти, торфу. Крім того, тут (у Клодаві) добувається кам’яна сіль – 20 відсотків від усієї продукції в країні. До речі, місцева сіль має незвичайний колір – рожевий. Нічого подібного немає в усій Європі. Такому відтінку сіль завдячує домішкам заліза, що міститься в ній. У заповіднику “Нетоперек” (“Кажан”), розташованому на території воєводства, існуєнайбільша в Європі колонія (близько 20 тисяч) кажанів.

Столиця воєводства – місто Познань відоме всьому світу як важливий центр міжнародної торгівлі. Щорічно тут проходить близько 30 Всепольських і міжнародних ярмарків. Але не варто думати, що місто знамените тільки своїми комерційними успіхами. Як вже було сказано, саме тут зароджувалася польська державність. Перший польський князь Мешко І хрестився неподалік звідси, в Гнєзно, а  його син Болеслав Хоробрий став першим польським королем і започаткував династію П’ястів.

Можна сміливо сказати, що в Х столітті Познань була головним політичним, адміністративним і економічним центром Польщі. І хоча в ХІ столітті цю роль почав відігравати Краків, Познань залишила за собою провідне місце в європейській торгівлі. Центр древньої Познані – це Старий Ринок. За своїми  розмірами він поступається лише краківському і вроцлавському. По його периметру стоять кам’яні будинки, більшість з яких була відновлена в 50 роки минулого століття в колишніх барочних і класичних формах. А ось інтер’єри цих пам’яток архітектури часто зберігають риси ранніх стилів – ґотичного і ренесансу. Як правило, будинки мають три поверхи: вгорі жили власники, а перші два поверхи пристосовувалися під майстерні або торгові приміщення. Пізніше тут з’явилися справжні палаци заможної познаньской шляхти. Ніхто з туристів не обійде увагою будівлю ратуші, розташовану в центрі ринку. Тим паче, що щодня рівно опівдні на її дзвіниці починається незвичайне дійство: вибігають два козли і починають буцатися. Уперше ця дивина з’явилася ще в середині ХVI століття. Затримуються туристи і біля фонтану Прозерпіни (середина ХVIII століття), і біля стовпа ганьби, зробленого у вигляді кам’яної колони. До нього приковували ланцюгами шахраї, злодії. Для торгового міста дуже важливо було тиримати  репутацію чесного і безпечного місця. До ганебного стовпа прив’язували і картярів-шахраїв. На довершення до всього їм ще відрізали вухо. Але найцікавіше: сам стовп був споруджений на штрафи, які вимушені були платити місцеві модники. Виявляється, в середні віки закон пропонував карати тих, хто вбирається розкішніше, ніж дозволяло йому матеріальне і соціальне становище. Загалом, в Познані є що подивитися і чим захопитися. А ще радимо спробувати тут справжні цукерки “Корова”. Вони з’явилося в 1921 році, коли на місцевій цукерковій фабриці почали випускати ласощі, які підкорили ласунів всього світу.

Туристичні пам’ятки Великої Польщі не вичерпуються однією Познанню. На території воєводства знаходиться найдревніше в Польщі місто Каліш. Він згадується ще в творах Птоломея Клавдія під 142 -147  рр., а Гєезно – це перша столиця держави. Саме на цій землі в Х столітті, згідно з польською легендою, князь Мешко побачив ширяючого білого орла. Порахувавши це за добрий знак, він заклав місто поблизу орлиного гнізда, білий же орел став символом Польщі.

За другою легендою, звідси пошли шукати своє місце на землі три брати словянина – Лех, Чех і Рус. Не випадково в Гнєзно знаходиться гора Леха, на якій пізніше споруджений монументальний готичний собор. У ньому знаходяться мощі святого Войцеха, що хрестив поляків. Велике враження справляє монастирський комплекс в Гостиниі. Це єдиний і найбільший в Польщі архітектурний храм  у стилі барокко в Польщі, споруджений в ХVII повіці. Монастирський комплекс цистерцsfywsd в Лендs переносить нас в ХІV століття.

У Лихені Старому не можна відірвати погляд від новозведеної базиліки. Цей храм – найбільший за величиною в Польщі, а сам Лихень став другим після Ясної Гури в Ченстохоіе місцем релігійного культу, центром паломництва. У місті Голухов знаходиться замок ХVI століття. Повністю відреставрований, він перейняв на себе функцію філії Познаньского національного музею. Помилуватися можна не лише замком і експонатами, що містяться в ньому, але й прекрасним парком, на території якого розміщена загорода для зубрів.

Палац в Рогалині вражає своїми вишуканими формами, а парк – дубами-старожилами (найдревнішому – близько 600 років). Інтерес представляє і колекція старих колясок, а також предметів, супутніх мандрівникам.

Палацово-парковий комплекс в Черневі цікавий не лише будівлями, але й кухнею. У колишньому каретному сараї відкрили ресторан, в якому подають страви переважно з дичини. До послуги любителів кінної їзди спеціально навчені коні. Можна покататися і просто на бричці.

Пихильникам авіаекстриму є сенспоїхати в  Лєшно – найбільший центр планеризму, авіамоделізму і повітроплавання. Крім всього іншого, це невелике містечко буквально наповнене пам’ятками архітектури у стилі барокко.  Ридзин  взагалі називають музеєм просто неба. Тут зберегся барочний план забудови ХVII століття.