Столиця Вармінсько-Мазурського воєводства Ольштин знаходиться на північному сході Польської республіки. Місто належить до числа найбільш  відвідуваних європейських міст. Цей факт цілком хакономірний – Ольштин розташований посеред найкрасивіших озер і лісів, за чистотою яких ретельно стежить міська влада. Живий інтерес до Ольштна викликають середньовічні замки, але не менш популярні сучасні гірськолижні центри, розташовані неподалік міста.У місті для кожного знайдеться зайняття до душі – можна покататися на яхті, байдарці або велосипеді, політати на планері або стрибнути з парашутом в місцевому аероклубі, поїхати до озера або просто пройтися пішки по численних, добре обладнаних, пішохідних стежинах. Можна дістатися навіть до “Вовчого лігва” Адольфа Гітлера або перейнятися атмосферою романтичних століть, що давно минули, в старовинних замках.

Найголовнішим з них вважають Замок варминскої капітули, який одним із зразків середньовічної ґотики, який цікавий ще і тим, що їм на початку XVI-го століття впродовж п’яти років управляв великий поляк Миколай Коперник. На стінах замку досі збереглася його астрономічна таблиця, по якій він означав лінію рівнодення. Музей Вармії і Мазурій, який розміщений в замку, не просто містить рідкісні історичні експонати, але й іноді він проводить рицарські турніри. Головна відмінність замку від інших в тому, що його побудували не лицарі Тевтонського ордену, а Католицька церква. Він пережив усіх польських королів, його не оминула чума в XVIII-му столітті, ним управляли Німеччина і Пруссія, його захоплювали фашисти і звільняли радянський війська.

Поряд із замком протікає річка Лина, по ній можна допливти до польсько-російськоuго кордону, а далі по Приголі до Калінінграду.

Притягує туристів і Старе місто столиці, дотепер тут уціліла вулична мережа міських укріплень і середньовічних фундаментів, на яких споруджені сучасні будинки. Прогулятися по вуличках цього району саме задоволення, не схожі один на іншій будинки  з червоними черепичними дахами унікальні настільки, що створюють відчуття театральних декорацій. Картинно виглядає і триповерхова будівля Головпошти, побудована в стилі цегляної готики.

Велично виглядає будівля, яку займає Міськрада, на одній її стороні височіє вежа з годинником, а на іншій встановлені статуї у величину людського зросту. Південна частина Старого міста добудована новими будинками, але по стилю вони не відрізняються від старих, навіть їх дахи прикрашають такі ж широкі труби.

На центральній площі міста височіє ґотичний Собор Святого Якуба з дуже широкою дзвіницею, його гордістю є триптихи в стилі ренесансу і ґотичне Розп’яття. Влітку у будівлі Собору проходять концерти органної музики.

Раніше межі Ольштина не виходили за межі Старого міста, розширювати свою територію він почав на початку ХІХ-го століття, після створення Ольштинского повіта. Сьогодні Старе місто є жвавим туристичним центром, в якому зосереджено багатокафе, ресторанів і барів.

Ще однією пам’яткою міста є Планетарій, який був відкритий на честь Коперника, тут же розміщений його портрет.

Слід відмітити, що не лише старовинною архітектурою і пам’ятками місто вабить туристів. Поряд із столицею воєводства розташоване одне з одинадцяти, озер, що оточують місто – Укель. На його берегах розкинувся добре облаштований міський пляж з пристанями для човнів. Для фанатів водних видів спорту передбачені пункти прокату спорядження.

Дістатися до Ольштына нескладно, у міста доре  налагоджено сполучення з Варшавою, Ґданьськом, Краковом, Сопотом, Львовом і Вільнюсом. Перевезеннями пасажирів займається державна компанія PKS. Автобуси компанії Eurolines Polska курсують практично по усій Європі. З міста є прямі рейси до Стокгольма, Осло, Брюсселюя, Гетеборга, Лондона. У місті є навіть невеликий аеродром, звичайно, частіше його використовують в спортивних цілях, але літак з 20 пасажирами на борту він прийняти в змозі.

Готелів в місті багато, є на будь-який смак і гаманець, головне їхнєх достоїнство – місце розташування. За бажанням можна зняти номер в готелі в центрі, або в парку, або на озері, або на березі ріки. Ті, які розташовані в центрі, досить елегантні, вони немов просякнуті атмосферою часів, що минули. Додатковим бонусом в них є вид з вікна на історичну частину міста.

Заміські готелі відрізняються особливим затишком, багато з них створені видатними польськими дизайнерами в національному стилі. Ці будівлі популярні не лише для відпочинку серед мальовничих ландшафтів, але й для розміреноої роботи. У номерах є письмовий стіл, кабельне телебачення, Інтернет, Wi – Fi. При багатьох готелях є бізнес-центри, в яких можна скористатися комп’ютером, ксероксом або телефоном з прямим набором. Номер в двох- чи трьохзірковому готелі стоїть від 125 злотих.

У місті створені прекрасні умови для проживання і відпочинку. Його середньовічна атмосфера і сучасний рівень сервісу надовго залишать приємні спогади від поїздки.