Герб Вармінсько-Мвзурського воєводстваВоєводство розташоване в північно-східній частині Польщі. Воно складається з трьох історичних областей: Вармії, Мазур і Повісл’я. Назва “Вармія” має багатовікову традицію і походить від пруського “wurmen”, що означає “червоний” (червона земля). Назва “Мазури” з’явилася в середині XIX століття – так почали називати південну територію Східної Прусії, населену переселенцями з Мазовії.

Про багатовікову і бурхливу історію земель Вармії, Мазур і Повисл’я свідчать кількість і характер пам’яток вкультури, починаючи з курганів понад 2500 -літньої давнини, старопруських і ятв’яжських городищ, таємничих жертовних вівтарів і, так званих, кам’яних баб часів язичництва, а також численних пам’яток Середньовіччя, ренесансу і баркоко.

Вармінсько-Мазурське воєводство за своїми природніми  багатствами вважається одним з найкрасивіших реґіонів Польщі. Займає в країні четверте місце по території, яка складає 24 тисячі квадратні кілометри. Мешкає тут 1,4 мільйона осіб. При цьому  щільність населення – усього лише 59 чоловік на квадратний кілометр, тоді як середній показник в Польщі – 122 людини. Є ще цікаві статистичні дані, характерні для цього воєводства: тут надзвичайно високий природний приріст населення – 1,6 (в цілому по Польщі – 0,2).

Столиця  воєводства -місто Ольштин. Оскільки ці землі вирізняє високий рівень чистоти довкілля, під них була зроблена спеціальна програма,  в якій регіон оголошений “Зеленими легенями Польщі”. Відповідно до цієї програми у Вармінсько-Мазурському воєводстві почала розвиватися харчова промисловість з виробництво екологічно чистої продукції. Цьому сприяє і сільське господарство, що динамічно розвивається: у воєводстві майже п’ятдесят відсотків землі знаходиться у власності фермерських і селянських господарств. Орні поля займають 33,4 відсотки цих територій, луги і пасовища- 15 відсотків. Під лісами знаходиться 30 відсотків території воєводства, 6 відсотків – під озерами і річками. Відтак ніяк не можна назвати це воєводство урбаністичним. Вармія і Мазури – регіон з прекрасними рекреаційними умовами. Ці землі називають країною тисячі озер. Хоча на справді їх в два рази більше. Найбільші: Шнядрви (113,8 кв.км) і Мамри (104,4 кв.км). Найглибші-Вукшьникі (68 м), Бабента Вельке (65 м) і Елцке (55,8 м). Частина цих озер сполучена річками і каналами, що сприяє створенню багатокілометрових водних шляхів. Вармінсько-Мазурське воєводство приморське, по Віслінській затоці можна допливти до Балтійського моря, а міста Ельблонг, Толькмицько і  Фромборк – це морські порти. Воєводство має загальний кордон з Калінінградською областю протяжністю більше 200 км. Польський і нині російський регіон об’єднує загальне історичне минуле: до 1945 року це була територія Східної Пруссії. У регіоні багато добре оснащених баз водного спорту, пансіонатів і агротуристичних поселень.

Не лише природа потурбувалася про привабливість цього краю. Люди теж внесли свій внесок. Тому Вармінсько-Мазурське воєводство цікаве як для прихильників дикої природи і активного відпочинку, так і для тих, хто любить насолоджуватися творіннями рук людських. Найбільші міста: Ольштин – столиця воєводства, далі –  Ельблонг, Елк, Оструда, Ілава, Гнжицко і Кенштин.

Ольштин – місто, розташоване у Вармії, на Ольштинському поозер’ї, засноване в чотирнадцятому столітті. Це – найбільше місто регіону і за чисельністю населення (172 тис.), і по площі (88 кв.км). Увагу туристів привертає  замок, в якому в 1516-1521 роках працював Микола Коперник, займаючись одночасно науковими дослідженнями. Цікавими архітектурними пам’ятками є кафедральний собор Святого Якуба, Висока Брама (високі ворота), Стара ратуша.

Ельблонг – друге за чисельністю населення (128 тис. жителів) місто у воєводстві. Міські права Ельблонг отримав в 1246 році.У ньому знаходиться морський порт, пристань для туристичних суден до Оструди, Криниці Морської, Фромборка і Калінінграду. В околицях Ельблонга на озері Дружно розташований найбільший в Польщі заповідник водних птахів. Унікальний в масштабі Європи побудований в дев’ятнадцятому столітті Ельблонгзький канал, що сполучає міста Ельблонг і Оструду. Нині – це історичниа гідрографічна пам’ятка, що приваблює туристів. І не лише тому, що надає можливість здійснити круїз, але і випробувати дивовижні почуття, коли ваш кораблик пересуватиметься  по суші. Річ в тому, що на порівняно невеликому відрізку шляху (близько десяти кілометрів) існує значний перепад висот (близько ста метрів). На цій ділянці побудована система з п’яти суднопідйомників, які перевозять судна сушею. За принципом дії суднопідйомник нагадує фунікулер і є свого роду судновою залізницею. Суднопідйомники досі привоводяться в дію оригінальними гідравлічними механізмами, що збереглися з часів спорудження каналу. На каналі є два шлюзи. Подорож по Ельблонгзькому каналі залишає незабутнє враження.

Фромборк – мальовниче містечко, розташоване на Віслінській затоці. З XIV століття було одним з найважливіших міст у Вармії. Саме у Фромборці Микола Коперник створив свою найбільшу працю “Про обертання небесних тіл”, в цьому ж місті він помер в 1543 р. і похований в соборі. У колишньому єпископському палаці розмістився музей Коперника. Забудова Кафедрального пагорба, колишня середньовічна фортеця належать до пам’яток найвищого класу. З міського пагорба відкривається прекрасний вигляд на бухту і Віслінську  косу. Місто є центром водного спорту – вітрильного і буєрного. Щорічно в серпні тут проходять Міжнародні фестивалі органної музики.

Усім, кого приваблює середньовічна історія, буде цікаво побувати на Грюнвальдскому полі, де 600 років тому (15 липня 1410 року) відбулася найбільша середньовічна битва між об’єднаними польсько-литовсько-російськими військами під проводом короля Владислава Ягелли і військами Тевтонського ордену. Битва тривала 10 годин і закінчилася перемогою над хрестоносцями. Вже багато років на згадку про цю подію проводиться реконструкція Грюнвальдского битви. Лицарські братства з усієї Європи приїжджають на поля Грюнвальда, щоб відтворити цю історичну подію.

І ще одна пам’ятка Варміньсько-Мазурського воєводства: під Кентшином, зовсім близько до Калінінградської області, на великій поляні, оточеній густим лісом, стоїть Храм Благовіщення Пресвятій Діві Марії, відоміший як Швєнта Липка, тобто Свята Липка. Собор побудований в XVII – XVIII століттях  і є шедевром бароккової церковної архітектури. А ще тут є  колосальний барокковий орган з фігурками Богоматері, архангела Гавриїла, ангелів і купідонів, що рухаються.

Міста Вармінсько-Мазурського воєводства

Ельблонг

Ольштин