Ні для кого не секрет, що столиця Речі Посполитої, славне місто Варшава, був практично повністю знищений в часи Другої Світової війни. Однак, деяким архітектурним об’єктам все ж вдалося пережити ці нелегкі і трагічні роки. Чи то Боже Провидіння, чи то якісь інші потойбічні сили піднялися на захист унікальних будівель і зуміли зберегти їх в досить хорошому стані для нащадків. Одним з таких об’єктів – царський форт Бема, безсумнівно колоритна та цікава пам’ятка Варшави.
Оточений новобудами сучасного житлового комплексу “Лісова”, старовинний царський форт Парісув на сьогоднішній день найкраще збережений і найбільший оборонний об’єкт російської фортеці “Варшава”. Для глядача він з’являється раптово, серед малоповерхових житлових будинків, вражаючи своїми масштабами, ефективністю розташування і прекрасним поєднанням з навколишньою  парковою зоною. Дістатися до форту Бема  досить просто. Потрібно всього лише прогулятися від мікрорайону “Коло”, по вулиці Князя Януша, яку ще до війни називали просто – фоса. Вимощена “російською” бруківкою, вуличка плавно переходить у вулицю Князя Болеслава. І ось перед нами вже потужні і мальовничі руїни форта Бема. Не дивлячись на таку “крокову” доступність, Парісув все ще залишається таємничим і мовчазним, а його імпозантний і напівзруйнований вигляд дещо не вписується в панораму
сучасного величезного  мегаполісу.
Вхід в підземелля.минулим історією самої столиці, що міській владі все ж довелося облагородити навколишню територію, створивши навколо Парісува, на землях варшавського району Бемово прекрасну зону для відпочинку.
Днем народження форту Бема можна вважати 1886 рік. У цей нелегкий для Польщі час, за розпорядженням царя (Річ Посполита входила до складу Російської імперії) почалися масштабні роботи з будівництва внутрішнього кільця Варшавської фортеці. Назву для «будівництва століття» позичили у невеликого селища, що знаходилося
в цих місцях – Парісув (на сьогоднішній день, це західна частина Повонзек). Однак, в 1909 році був виданий указ про ліквідацію фортеці, в ході чого були підірвані збройові арсенали і казарми. У 1921 році, в останніх приміщеннях була відкрита збройова фабрика, а сам форт перейменували в Бема (пізніше, назва «Бемово» поширилося на весь район).
По суті, форт Парісув був важливою частиною величезного російського військового полігону “Повонзкове Військове Поле”. Головні залізничні вузли, під’їздні дороги, величезні склади і виробництво зброї – все це чудово забезпечувало царську армію, що тримала Річ Посполиту в чіпких лапах мутованого двоголового орла. Після невдалого замаху Ігнація Гриневецького, який метнув бомбу в самодержця (у Санкт-Петербурзі) ставлення імперської влади до мешканців Польщі взагалі перетворилося на справжнє “полювання на відьом”.
Можна дуже обґрунтовано припустити, що Парісув був для імперії чимось на зразок штаб-квартири загонів швидкого реагування, на стільки близько розміщеної до Варшави, щоб у випадку найменших порушень громадського спокою на вулицях міста можна було вжити негайних заходів. Не варто забувати і про те, що російська армія (разом з родинами і обслуговуючим персоналом) на 1900 рік налічувала більше 200 000 людей (!). І це в той час, коли у всій Речі Посполитої проживало близько 10 мільйонів громадян.
Втім, такий величезний і потужний фортифікаційний комплекс не врятував царську Росію від розпаду. Після І Світової війни форт Бема, природно, перекочував в руки Австро-Угорщини, влада якої вирішила особливо не перейматися і розмістила в приміщеннях свої військові гарнізони.
У 1939 році до Польщі прийшли гітлерівські війська. Парісув, як справжній “солдат” і при них продовжував виконувати свої прямі функції. Приміщення швидко відремонтували і перетворили  на склади амуніції та фуражу. І тільки після 1945 року, коли Варшава була звільнена від окупантів, форт Бема був зайнятий бійцями Війська Польського.
Довгий час форт Парісув світив своїми порожніми бійницями і перетворився на улюблене місце дітлахів, які грали серед цегляних руїн, звісно, що у “війну”. У 80-х роках минулого століття, влада Варшави вирішили передати фортецю військово-спортивному клубу “Леґія Варшава”.
У 2002 році в Бемово почалися чергові повномасштабні роботи, метою яких було відновлення та ремонт Парісува. З кожним роком, форт Бема все більше і більше набуває обрисів втраченої міці. Навколо форту розкинувся прекрасний парк, який став для городян улюбленим місцем  прогулянок. На жаль, повністю відновити фортецю практично не можливо – на її території діє Технічний Інститут Військової Авіації, а ці суворі хлопці не дуже люблять, коли хтось втручається в їхні справи. Але, будемо сподіватися на краще і вірити в те, що міській владі все ж таки вдасться домовитися з військовими. Не так вже й багато у Варшаві старих об’єктів, щоб відмовлятися від їхнього порятунку.
І, нарешті, в форті Бема сотні графіті. Деякі з виконані напрочуд мистецькі.