В Польщі з 1січня 2018 року знову зросла мінімальна ставка брутто , яка зараз становить 2100 польських злотих. Коли українці приїжджають до сусідньої держави на роботу, то мають пам’ятати і знати, що за Трудовим кодексом Польщі мають право на таку саму зарплату, як і самі громадяни Республіки. Українці, працюючи офіційно у будь-якому польському закладі або компанії, не можуть отримувати меншу зарплату за поляків.

Відповідно до Трудового кодексу Польщі тижневий час роботи становить 40 годин. Якщо ви пропрацювали більше, ніж 40 годин в тиждень хоча б на одну годину, то роботодавець змушений вам доплатити за понаднормово відпрацювані години, якщо інше непередбачене в трудовому договорі або договорі підряду.

У випадку якщо роботодавець змушує вас працювати більше, ніж 40 годин в тиждень, або ж не виплачує вам надбавки за понаднормові години, то ви маєте повне право не приступати до роботи після 8-ми годинного відпрацьованого вами дня, а також звернутися до Державної інспекції праці  і повідомити про неналежне виконання своїх обов’язків роботодавцем.

Надбавки за понаднормові години є регламентовані і становлять:

  • доплата за кожну наступну годину праці у еквіваленті 100% або 50%, починаючи від 9 годин роботи і більше – доплата за кожну наступну годину праці у еквіваленті 100%, починаючи від 11 годин роботи і більше за одну добу;
  • доплата за кожну годину роботи у вихідні та святкові дні в еквіваленті 100%, починаючи від першої години роботи;
  • доплата за нічні зміни (від 22:00 до 06:00 год) в еквіваленті 20% за сумарно пропрацьовані години в рамках одного тижня.

Тобто, пояснимо це на прикладі. Ви домовилися з роботодавцем про оплату за годину у розмірі 15 злотих брутто. Це ціна години вашої роботи за умови, що ви працюєте лише 8 годин щодня протягом 5 днів на тиждень. Якщо роботодавець вимагає від вас працювати більше годин , то й оплачувати повинен більше, а саме за кожну наступну годину 9 і 10 вже не 15 злотих, а 30 злотих, або 22,5 злотих. А за кожну наступну годину після 11 і більше пропрацьованих водночас годин протягом однієї доби, повинен заплатити 30 злотих брутто і не менше. Праця у вихідні дні або святкові буде коштувати 30 злотих брутто усі години. А праця у нічні зміни визначається так: 40 годин * 15 злотих = 600 злотих за тиждень * 20%= 720 злотих – це ваша зарплата за відпрацьований тиждень у нічні зміни. Отож, перш, ніж укладати договір з роботодавцем з’ясуйте чи враховуються одні з найважливіших надбавок до зарплати.