Малопольське воєводство, що розкинулося на площі 15 тисяч 144 кв.км, поділене на 22 повіти і налічує близько 3млн 300 тис. жителів, межує на заході з Сілезьким воєводством, на півночі – зі Свентокшиським, на сході – з Підкарпатським, а на півдні – із Словаччиною. Столиця воєводства – місто Краків. Окрім цього міста, одного з найважливіших для Польщі з історичної і туристичної точок зору, на території воєводства знаходяться такі багаті своїми пам’ятками міста як Тарнів, Новий Сонч, Вадовіце, Закопане, Олькуш, Новий Тарг та інші. А ще воєводство може похвалитися 6 національними парками і 80 заповідниками. Загалом, рай для туристів. Тим паче, що і ландшафт регіону дуже різноманітний: тут і глибокі улоговини, і ланцюги вапняних височин, і гірські масиви, і мальовничі річки. Додамо до вищенаведеного численні культурні і спортивні заходи, прекрасно розвинену туристичну інфраструктуру, гостинність місцевих жителів – усе це робить Малопольшу суперпривабливою для туристів зі всього світу.

Розпочинати знайомство з цього регіону краще всього в Кракові. Існує думка: якщо ми хочемо упізнати сьогодення і майбутнє Польщі, слід їхати у Варшаву. Але якщо нам хочеться заглянути в далеке минуле цієї країни і спробувати осягнути душу народу – краще місце для цього – Краків. Оскільки це місто – не лише вмістище величезної кількості пам’яток і артефактів, є в ньому щось таке, що примушує говорити про містичні властивості. Не випадково найбільша кількість польських легенд пов’язана саме з цим містом. Магічна сила Кракова, за переказами, пов’язана зі священним каменем – чакрамом, Вавеля, що знаходиться в підземеллі. Сім таких каменів розкидав Будда по всьому світу, один з них впав на це унікальне місто. Будучи в Кракові, обов’язково треба піднятися на Вавель – пагорб на березі Вісли, який часто порівнюють з афінським Акрополем або московським Кремлем. Саме тут, починаючи з Х століття, був політичний і духовний центр країни. Відвідавши королівський замок, помилувавшись прекрасним кафедральним собором, спускаємося на вулицю Гродську, яка приведе нас до наступного краківського скарбу – Ринку. Польський історик Ян Длугош, що жив на Гродській, порівнював контури Кракова з фігурою орла. Вавель – голова цього птаха, вулиця Гродська – шия, древні вулички, що відходять в різні боки, – крила, Ринок – хвіст. Площа краківського ринку – одна з найбільших середньовічних площ в Європі. Упродовж багатьох віків вона була центром міського життя. Тут укладалися торгові угоди, продавали різні товари, вирішували міські проблеми, страчували злочинців, молилися і веселилися. І сьогодні краківський ринок – один з найбільш відвідуваних туристами місць. Та що там туристи! Самі краков”яни вважають своїм боргом регулярно прогулюватися по краківському Ринку, щоб зарядитися там особливим духом безпечності і веселощів, усвідомити свою причетність до багатої історії і культури, відчути себе повною мірою поляком. Краків наповнений легендами, пам’ятками, особливою атмосферою. Краків – це місто музеїв. Краків – сам музей просто неба. Але місто не виправдало б свою репутацію дивовижного місця, якби обмежився тільки традиційними музеями. Саме у Кракові, в його колишньому передмісті, знаходиться унікальний музей соляних копалень “Велічка”. Це старий і єдиний у світі гірничопромисловий об’єкт, що не припиняє свою роботу з ХIII ст.. Соляна шахта “Велічка” занесена в перший список ЮНЕСКО. Зовсім нещодавно – в 2010 році – в Кракові відкрився ще один підземний музей. Він знаходиться під Ринковою площею на глибині 4 метри, займає площу близько 4 тисяч квадратних метрів. Сучасна мультимедійна експозиція “Слідами європейської ідентичності Кракова” дозволяє познайомитися з життям середньовічного міста.

Але було б великою помилкою вважати, що в Малопольському воєводстві тільки Краків гідний уваги туристів. Проїхавши 80 кілометрів на схід від Кракова, ви потрапите в дивовижне місто Тарнів. Чим же він незвичайний? По-перше, це польський полюс тепла. Завдяки специфічному мікроклімату тут середньорічна температура складає близько 9 градусів тепла, а вегетаційний період триває 210-225 днів. Тарнів – це польська “столиця комедії”, оскільки саме тут щорічно проходить Всепольський фестиваль комедії “Талія”. Тарнів – наступне після Кракова місто в південній Польщі, відоме своїми архітектурними пам”ятками. Це місто створювали, його творили і славили люди різних національностей: поляки, євреї, німці, українці, австрійці, цигани, шотландці. Для Тарнова особливе значення має цифра 72: саме стільки соток займає тарнівський Ринок (головна площа), на 72-х квадратних кілометрах лежить саме місто, а його головний кафедральний собор знаходиться на висоті 72 метри над рівнем моря. З Тарновом пов’язано ім’я людини різнобічних дарувань: Ян Щепаник – піонер кольорової фотографії і кольорового кіно, творець бронежилета, раціоналізатор ткацького виробництва.

А тепер перенесемося на захід Малопольщі. Тут знаходиться, так званий, польський Єрусалим – Кальварія Зебжидовська. Базиліка і архітектурно-ландшафтний ансамбль бернардинського монастиря занесені в список світової культурної і природної спадщини ЮНЕСКО. Монастирський комплекс ХVІІ ст. славиться барочним костелом з чудотворною іконою Кальварійської Божої Матері, а також 40 каплицями, розташованими по аналогії з єрусалимськими. Кальварія Зебжидовська відома своїми релігійними містеріями (представленнями), які влаштовуються напередодні Пасхи.

На території Малопольського воєводства велика кількість релігійних центрів, що славляться своїми святинями. Це і санктуарій Божого Милосердя в Лагевниках, який Папа римський Іоанн Павло II проголосив Світовим центром милосердя, і найстаріший римсько-католицький прихід Подхаля в Людзьмежу, санктуарії святої Кінги в Старому Сончі, Туховської Божої Матері в Тухові, Труни Господньої в Мехові, Божої Матері в Чернеї. Говорячи про релігійні центри, не можна не згадати місто Вадовіце, де народився, мабуть, найзнаменитіший поляк – Кароль Войтила, він же Папа римський Іоанн Павло ІІ.

Туристам, далеким від паломницьких цілей, можна рекомендувати маршрут по замках Малопольщі. Для цього слід відвідати Дембно, де знаходиться єдина в Польщі рицарська резиденція ХV століття, що прекрасно збереглася; оселитися в замку в Недзіце, розташованому на березі Чорштинської затоки, звідки відкривається незабутній вид на Пенніни. Руїни замку в Чорштині (кінець ХІІІ століття) дають уявлення про “готичний тракт”, на якому знаходився і цей, нині історичний, об’єкт. Великою популярністю серед любителів середньовіччя користується замок в Пісковій Скелі. Замок в Ойцові є прекрасною декорацією в Ойцовському національному парку. Заснований королем Казимиром Великим замок в Неполоміцях був не лише королівською резиденцією, але і місцем з’їздів. Нинішній ренесансний вигляд йому надав інший відомий польський король – Сигізмунд Август. У стилі пізнього ренесансу був побудований і замок в Сухій Бескидці.

Особливою популярністю у любителів гірськолижного спорту і альпінізму користується курорт Закопане – зимова столиця Польщі. Спускові траси, обладнані сучасними підйомниками, розвинена мережа готелів, ресторанів, кафе, місцевий колорит, достатній сніговий покрив в період “лижнього буму” – усе це зробило Закопане найпопулярнішим зимовим курортом, у якого є усі права конкурувати зі своїми альпійськими побратимами.

Любителям старовини є сенс побувати в місті Беч (ХШ століття), що називається “малим Краковом”, відвідати місто-музей Старий Сонч. Останнє місто є цікаве тим, що в ньому у кінці липня проводиться фестиваль старовинної музики. Спеціальний маршрут “Пам’ятки дерев’яної архітектури” познайомить з унікальними архітектурними пам’ятками, багато з яких внесені в список ЮНЕСКО.

Курорти Малопольщі – Криніца Здруй, Рабка Здруй, Шавніца, Північна Здруй – мають давню традицію (деяким 200 років), і мають у своєму розпорядженні мінеральні джерела, а також славляться своїми санаторіями. У Малопольському воєводстві широкий розвиток отримав кінний спорт. Для цього є усі умови – кінні заводи, обладнані центри кінного спорту, підготовлені інструктори. Наприклад, в місті Новий Тарг є 11 позначених кінних маршрутів. І ще одне задоволення, яке можна отримати в Малопольщі: спуск по річці Дунаєць на плотах. Траса сплаву проходить через найкрасивіший в Європі гірський каньйон річки Дунаєць в Пенінському національному парку.

Є в цьому регіоні і місця, де можуть відпочити любителі екстремальних видів спорту. Для них організовуються польоти на дельтапланах і парапланах, парашутні стрибки над Татрами, скелелазіння, спуск в печери і так далі. Нарешті, можна зайнятися пошуками скарбу інків, захованого в замку Дунаєць. За легендою власник замку Недзіци одружився з принцесою інків, яка, рятуючи багатство своїх предків, привезла їх в Польщу і сховала в замку чоловіка. Польське бюро подорожей використало цю легенду для організації захоплюючої гри, в якій беруть участь групи туристів.

Ще раз нагадаємо: Малопольща – це туристичний рай. І, скуштувавши тут райських насолод, Ви станете досконаліші, багатші і щасливіші.