Останнім часом набули популярності   послуги з відправлення в Україну так званих O?wiadcze?, на підставі яких є можливість відкрити робочу візу в Польщу на пів року. На жаль через  незнання чи з  власної дурості люди свідомо погоджуються на  “липові” вакансії аби лиш відкрити візу до Польщі. Далі ж покладаються виключно на власне визіння: «на місці розберемося”. Так що ж чекає таких людей по прибуттю до Польщі? З якими труднощами їм доведеться зіштовхнутися і які є виходи з цієї ситуації?


Запрошення на роботу в Польщу. Справжнє  чи “липове”?

Згідно з польським законодавством польська фірма (не має значення якої вона форми власності) має можливість працевлаштувати іноземця з країн ближнього зарубіжжя: України, Росії, Молдови, Грузії, Білорусі та інших за спрощеною процедурою на 6 місяців. Це було зроблено з метою залучення дешевої робочої сили до Польщі. Роботодавець, який бажає наймати таких працівників повинен звернутися в бюро праці за місцем реєстрації фірми і офорсити відповідний документ (заяву), назва якого звучить: “O?wiadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi“.

На підставі цього документа підприємець має право відкрити шенгенську візу до Польщі з ціллю “05”, простіше кажучи, оформити для працівника робочу візу. Після отримання такої  візи іноземець зобов’язаний прибути до Польщі і почати роботу в тій фірмі, запрошення з якої було отримано. На жаль чи на щастя дуже швидко спритні люди ділки побачили в цьому можливість заробити і почали оформляти подібні запрошення направо і наліво. З точки зору роботодавця все юридично правильно – іноземцю було видано запрошення, він отримав візу, але не прибув на роботу. А ось у цього працівника  з цього моменту, власне, і починаються проблеми.

Запрошення зазвичай видаються на низькооплачувану роботу – збір врожаю, фермерство, будівництво,  і т.п. Однак найчастіше люди не збираються працювати на цій роботі. Більше того спритні ділки обіцяють їм можливість пошуку іншої роботи в Польщі після  приїзду: “Після приїзду  до Польщі Ви знайдете собі роботу, яку бажвєте”. Однак реальність насправді така: для оформлення іноземця на іншу роботу, відмінну від тієї яка була вказана в заяві і оформлена  в іншої фірми, роботодавець повинен подати нову заяву. Чи варто говорити що більш-менш пристойна робота довго без працівника не лишається і роботодавцю простіше працевлаштувати поляка, ніж займатисяпідготовкою  документів для іноземця. Більше того, не слід забувати,  що віза в іноземця всього на 6 місяців, а далі він зобов’язаний покинути територію Польщі на 6 місяців без можливості відкриття нової робочої візи, а отже роботодавець наврядчи буде зацікавлений у працевлаштуванні працівника на престижній роботі на короткотривалий термін. А що ж стосовно польської мови? У цьому випадку все ще гірше. Не вірте тим хто каже, що польська мова майже як українська  Так, є схожі слова, і найчастіше ви будете розуміти розмову, однак відповісти по-польськи без знань ви не зможете. Про яку ж  роботу в такому  випадку може йти мова? Все що вам “світить” –  це робота на складах, заводах, фермах і т. п.


Що робити іноземцю, який приїхав по робочій візі? Як залишитися в Польщі і легалізуватися?

На жаль ситуація сумна. Найчастіше Ви не зможете знайти іншу роботу або ж роботодавець не погодитися оформити іншe заяву або ж якщо навіть вам вдастся знайти іншу роботу і оформити нове робоче запрошення до Польщі, то якщо ви захочете працювати більш ніж 6 місяців при права  на проживання вас викличуть на співбесіду і поставлять запитання, чому ви не розпочали роботу в тій фірмі, запрошення якої було основою для видачі візи до Польщі. Польща активно  бореться з видачею “липових” запрошень і всім, хто приїхав по таких запрошеннх і не розпочав роботу на тій фірмі, від якої був запрошений, буде несприяти.

Найкращим рішенням у даній ситуації буде вступ до польськиого ВНЗ. Вступивши до університету у вас буде можливість працювати без дозволів на роботу і ви зможете оформити дозвіл на проживання без будь-яких проблем. Також одним з варіантів є навчання в мовних школах, проте,  навіть там для людей з робочими візами зараіснують певні проблеми  проблеми.

Тому будьте розсудливі! Не погоджуйтеся на оформлення “липових” запрошень на роботу в Польщі! Потім у вас не залишиться можливостей для легалізації в Польщі.

Існують інші, більш доступні, прості і надійні способи міграції, в тому числі навчання в університетах, відкриття фірм, навчання на мовних курсах та інші. Оформивши за одним із цих способів візу або дозвіл на проживання в Польщі,  у вас буде можливість легально працювати і жити в країні протягом 2-5 років.