Біженці в Польщу, вимушені  емігранти, переселенці, біженці – як тільки не називають громадян України, яким, в силу тих чи інших обставин, довелося покинути рідну домівку в пошуках кращого, більш безпечного життя. В основному, це жителі зони АТО або громадяни, що уникають військового обов’язку на території України. Станом на 2014 рік, кількість тих, хто просить статус біженця з числа українців у країнах ЄС зросло більш ніж у 10 разів. Але про все по порядку.

Біженці в ООН та ЗМІ

У конвенції ООН про статус біженця від 1951р. написано, що біженець – це особа, яка «в силу цілком виправдвних побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, громадянства, належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися таким захистом внаслідок таких побоювань; або, не маючи певного громадянства і перебуваючи за межами країни свого колишнього місця проживання …, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок таких побоювань … “.

У засобах ЗМІ вже стало нормою називати всіх без винятку  “біженцями”, у тому числі й людей, які переміщаються всередині рідної країни чи за її межі в пошуках кращих заробітків, що є економічною міграцією.


На кордоні
Біженці до Польщі мають бути  готові до того, що доведеться пробувати перетинати кордон кілька разів. Прикордонні служби цілеспрямовано використовують різні бюрократичні приписи, щоб відмовити вам у перетині кордону. Тому варто стояти на своєму  і вимагайти бланк про клопотання на отримання статусу біженця. Бланк клопотання включає не тільки ваші особисті дані, а й дані членів вашої с
ім’ї, а також причини, які змусили вас покинути Україну.

Після виконання всіх формальностей у вас забирають закордонний паспорт, анулють діючу візу. Прикордонна служба дасть вам адресу найближчого розподільного центру, куди вам потрібно буде дістатися протягом двох діб. Добиратися вам доведеться на «своїх двох», ні на які автобуси і, вже тим більше, таксі розраховувати не доведеться.

Вже на даному етапі у вас можуть виникнути серйозні проблеми з орієнтуванням на місцевості. Наприклад, в маршруті до D?bak (Дембак)  (головного розподільного центру під Варшавою) зазначено приблизно таке: “дістаньтесь до станції Отребуси, далі потягом WKD, далі ідіть 3-5 кілометрів через ліс, поки не побачите синю табличку на другому повороті праворуч”. Для людини, яка взагалі не знайома з місцевою транспортною розв’язкою,  такий інструктаж може виявитися абсолютно непридатним.

Перший місяць
 Вже на місці у вас попросять документи і призначать дати медичних перевірок: загальна перевірка у терапевта, аналіз крові, рентген знімок легень. Вам видадуть предмети першої необхідності і покажуть ваше житло  – ліжко в кімнатах на4-6 і більше осіб. Якщо сімейним парам з дітьми ще можна якось аргументувати право на приватність, то одиноким не варто і розраховувати на якісь привілеї.

В цілому, умови життя в таких таборах далекі від прийнятних, але найгіше – це повна або практично повна відсутність чистоти. Але чого і варто турбуватися по-справжньому, так це ваших нових сусідів. Здавалося б, всі хто, хоче отримати статус біженця,   знаходяться в “одному човні”, але не все так просто.

У першу чергу, величезну роль грає національне розділення. Як правило, всередині таборів утворюються власні клани чеченців, грузинів і слов’ян і т. д. Хоча ніхто не забороняє вам спілкуватися з усіма, в самому повітрі відчувається напруга і національна неприязнь.

Про харчування. Усередині таборів діє система купонів, по якій їжа видається у строго изначених порціях і в певний час. Все б добре, але на такому денному раціоні довго не протягнеш. Наприклад, так  виглядає типова вечеря біженця:

склянка  чаю;
бутерброд(хліб, масло, сир);
міні-йогурт

Про крадіжки і крадіїв. Вони мають місце, так що завжди перевіряйте, замкнені чи двері, навіть якщо ви вирішили вийти на 5 хвилин. Особисті речі і гроші теж краще не залишати на видному місці.

Як тільки ви отримаєте свої аналізи, ви вже готові покинути розподільний центр. Вам організують трансфер в один з таборів на території Польщі. Всього їх не так вже й багато, але кожен з них сильно віддалений від великих міст. У якихось навіть телефонний зв’язок не ловить, так що завчасно приготуйтеся до відсутності цивілізації.

 

Що далі?
Вам призначать дату інтерв’ю, де з вами будуть працювати психолог і прокурор у справах біженців. Вас докладним розпитають про вашу ситуацію, особливо про причини, чому ви виїхали  і чому не можете повернутися в країну свого походження.

Якщо ваша причина здасться невагомою, то вас попросять покинути Польщу вже в перший місяць по прибуттю. Офіційно заявлений термін розгляду справи становить 6 місяців, але він може бути продовжений і на рік, і навіть на декілька років. Таким чином, ви будете перебувати в постійному підвішеному стані, не знаючи, що день прийдешній вам принесе.

Соціальне забезпечення в Польщі для біженців залишає бажати кращого. Незважаючи на те, що бюджет для біженців єдиний у всьому ЄС, що виділяються на одну людину, суми різняться в кожній країні. Так, допомога прожиття всередині польського табору становить  70 злотих на людину в місяць.

Біженці в Польщі якості альтернативи таборам, можуть перейти «приват» – самостійне винаймання житла. Але для цього вам знадобляться гроші, які соціалка в Польщі явно не перекриває. Якщо ви самі по собі – отримуйте приблизно 700 злотих на місяць, пара – 600 злотих  і так далі в бік зменшення. Дивно, але факт: добова норма споживання у сімейної пари з 3-ма дітьми в 2 рази менше, ніж в одиноких.

Якщо не вистачає коштів, можна йти працювати, але сам дозвіл на роботу можна отримати тільки через півроку з моменту подачі заяви на отримання статусу біженця.

Виходить, перші 6 місяців (плюс ще 2 тижні на доставку дозволу поштою) вам доведеться сидіти, склавши руки.Багато хто йде працювати нелегально, оскільки іншого виходу просто не залишається.

Лише одиниці з числа українців отримують позитивні рішення про надання статусу біженця.
Замість процедури отримання статусу біженця набагато раціональніше оформити інші варіанти легального перебування в Польщі. Можна піти вчитися або працювати, на підставі чого отримати посвідку на проживання. Так, дані варіанти вимагають підготовки документів, вкладення деяких коштів і часу, але зате ви будете впевнені в завтрашньому дні.