Перед теперішнім випускником середньої школи стоїть питання про вибір подальшого шляху розвитку і освіти. Можна продовжити навчання в середніх спеціальних або вищих навчальних закладах України або, ризикнувши, вирушити вчитися за кордон. У цій статті ми будемо говорити про освіту в Польщі, а також розглянемо плюси і мінуси навчання в закордонному ВНЗ.

Почнемо з того, що багато наших співвітчизників їдуть здобувати освіту в Польщу. Однак що саме їх так приваблює?

По-перше, диплом польського ВНЗ відповідає всім заявленим стандартам європейського навчання і визнається у всіх країнах світу.

По-друге, найчастіше в українській ВНЗ абітурієнт вступає в середньому на 5 років і після успішної здачі іспитів отримує довгоочікуваний диплом і спеціальність. Однак. якщо ж його плани зміняться, і він захоче з яких причин, перервати або навчання, він залишається ні з чим. Людина не отримує диплом і фактично має незакінчену вищу освіту. Це поняття розмите і при прийомі на роботу особливих привілеїв не передбачає.

У Польщі ж вища освіта, як правило, складається з бакалаврату та магістратури і в середньому триває ті ж 5 років. Але різниця в тому, що студент провчившись 3-3,5 року за обраною спеціальністю на бакалавра вже є фахівцем у цій галузі і має повне право влаштовуватися за професією  (щоб отримати цю ступінь після 3 років навчання треба  скласти іспити і захистити диплом).

Далі, якщо є бажання і можливість продовжувати навчання є наступні шляхи:

– Магістратура. Навчання в Польщі на таких програмах можлива для випускників з бакалаврськими дипломами. У середньому триває 1,5-2 роки.

– Докторантура. Для вступу необхідно мати закінчену вищу освіту, підтверджений диплом магістра (від 2 до 4 років). Обов’язковою умовою для присвоєння докторського ступеня є успішний захист дисертації.

– МВА (магістр ділового адміністрування). Такі програми пропонуються в основному тими польськими вузами, які пов’язані партнерськими відносинами з навчальними закладами Великобританії або США. Навчання триває 1-1,5 року і проводиться або на двох мовах – польською та англійською, або лише англійською. Для зарахування на програму необхідно мати диплом магістра. Досвід роботи на керівних посадах вітається, але не є обов’язковою умовою для здобувачів.

Відмінною особливістю навчання в Польщі є вузька спрямованість предметів навчання. Студент, звичайно, буде зобов’язаний відвідувати загальноосвітні предмети, але всі знання одержувані ним за обраною спеціальністю, так чи інакше, будуть пов’язані з професією, яку він вибрав. В українських навчальних закладах загальна  база і велика кількість корисної інформації, але значна її частина абсолютно не практична до обраної професії.

Також молоді люди повинні знати і про особливість вступу до навчальних закладів Польщі. Іноземні студенти мають можливість бути зарахованими до університету відразу після закінчення школи. Щоб вступити в державний польський ВНЗ, необхідно скласти вступні іспити, а для того щоб стати студентом приватного університету, досить успішно пройти співбесіду і надати до приймальної комісії атестат про середню освіту. Існують також підготовчі програми, призначені для іноземних абітурієнтів, які мають намір проходити навчання в Польщі польською мовою. Зазвичай вони тривають від 2 місяців до 1 року. Такі програми є не в кожному ВНЗ, тому на це рекомендується звертати увагу при виборі навчального закладу.

Бонусом для студентів, учнів у Польщі можуть стати стипендії. Їх існує безліч і залежать вони від обраного студентом напрямку навчання, країни приїзду, матеріальної забезпеченості батьків. Так, наприклад, студентам економічних спеціальностей довгий час допомагає Fundacja Wilenszczyzna розмір стипендії немаленький, залежить найчастіше від оцінок, отриманих студентом в кінці семестру.

І, нарешті, значним плюсом отримання освіти в Польщі є можливість подорожувати по всьому світу, завдяки таким програмам як ERASMUS, Work and Travel USA. Докладніше про це читайте в наших наступних статтях.

Якщо у Вас виникли додаткові питання або Ви  бажаєте навчатися в Польщі. звертайтеся, ми Вам радо допоможемо. +380989465975. +380937600071