Колекції сімейних реліквій, археологічних знахідок, старовинних предметів – все це можна побачити в щонайменше в десятках приватних музеїв Підляського воєводства. Вони – цікаві  туристичні атракції, а їхніми колекціями  часто користуються професійні інститути.

Історик Анджей Леховський, директор Підляського музею в Білостоці, задоволений тим, що такі музеї все ществорюються  в регіоні, хоча, як зазначає,  їх як і раніше менше, в порівнянні, наприклад, з Мазовецьким воєводством, де приватних музеїв налічується приблизно 200.

«Такі музеї – вияв індивідуальності та історичної особистості тутешніх жителів. Приватні колекціонери взаємодіють з місцевим суспільством, створюють свою колекцію в тому місці, де вони є одним з елементів створення громадянського суспільства», – продовжує  Леховський.

Приватні музеї в Підляському воєводстві діють  в основному в помешканнях колекціонерів, які адаптують для цього невикористовувані господарські будівлі, комори, старі кузні чи навіть покинуті  дерев’яні хати. У цих спорудах виставляють свої, зібрані протягом багатьох років “скарби”.

Леховський вважає, що такі музеї формують збірки речей, які не вписуються в інституційні музеї, але легко використовуються на тематичних виставках.

Одним з найцікавіших музеїв в регіоні, на думку історика,  є Музей археології та етнографії у Суражі, що розповідає про історію цієї місцевості. Музей був заснований в 1936 році, коли один фермер викопав на полі кам’яну сокири. Це і було початком історії музею, її першим скарбом. Як з’ясувалося, кам’яна сокира походить з часів неоліту. Це підштовхнуло фермера до наступних пошуків. Так,  в 1962 році він вирішив поділитися своєю колекцією, знайденою в околицях Суража. В даний момент в межах колекції знаходиться 2000 експонатів, найстаріші датуються часом до 2000 років. Це –  крем’яні знаряддя епохи  палеоліту, списи і стріли до луків кам’яного віку.  Поряд з ними стоять лавки 60-х років минулого століття, стільці та одяг. Колекція постійно розширюється, а музеєм цікавляться не лише туристи, але й вчені, у свою чергу експонати позичають на виставки в Білосток і Варшаву.

У Суражі працюють ще два інші схожі музеї. Один із них – це музей-каплиця, який у своїй колекції нараховує близько ста експонатів. Тут ви можете побачити дерев’яні придорожні фігури святих, які  все рідше стоять при дорогах. Другий музей – це багатопрофільний заклад Лешка Понінського. В його родинному музеї зібрано пам’ятні речі  прадіда, діда, а також батька і брата. «Таким чином я хотів зберегти пам’ять про своїх предків, а також показати молодшому поколінню як колись жили люди, як виглядали будинки або котеджі” – пояснив він.

Музейною установою можна вважати Музей малої батьківщини в Студоводах, що колись було селом, а зараз це район Більська Підляського. Музей оберігає  польські та білоруські традиції цієї місцевості. Цей приватний музей збирає не тільки експонати, але також пропонує чимало освітніх і культурних заходів, оранізовує тимчасові виставки, семінари, супроводжує фолк-групи, видає книги.